| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2010, November. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 102 x 55 x 14.5 mm (4.02 x 2.17 x 0.57 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 256MB RAM, 256MB |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 201 USD |