| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2014 |
| Status | Available |
| Dimensions | 124 x 48 x 12.5 mm (4.88 x 1.89 x 0.49 in) |
| Weight | 70 g (2.47 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.2 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| OS | Mediatek MT6260M |
| CPU |
360 MHz |
| GPU | No |
| Card slot | No |
| Internal | 16MB 32MB RAM |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery |
| Colors | Black |