| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, Q3 |
| Dimensions | 149.4 x 69.9 x 12 mm (5.88 x 2.75 x 0.47 in) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
| Protection | Panda Glass |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Dual |
16 MP, AF 2 MP, depth sensor |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Colors | Black |