Energizer Energy E12
2.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OSSpreadtrum SC6531E
Sponsored
The Energizer Energy E12 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 1.8 inches display and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the Energizer Energy E12 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 117 x 51 x 15 mm (4.61 x 2.01 x 0.59 in) |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~17.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Spreadtrum SC6531E |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB |
| Internal | 4MB 4MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 11 USD |
● Questions about this phone
When was the Energizer Energy E12 released?
The Energizer Energy E12 was announced 2019, April.
What is the Energizer Energy E12's display size?
The Energizer Energy E12 has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What is the Energizer Energy E12 battery capacity?
The Energizer Energy E12 has a 1000 mAh battery.
Does the Energizer Energy E12 support 5G?
No, the Energizer Energy E12 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Energizer Energy E12 run?
The Energizer Energy E12 runs Spreadtrum SC6531E.
What is AppsApk's rating for the Energizer Energy E12?
AppsApk's editorial team rates the Energizer Energy E12 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.