Energizer Hardcase H280S
2.3/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery2000 mAh
- OSKaiOS
Sponsored
The Energizer Hardcase H280S is a smartphone announced 2019. Key specs include a 2.8 inches display, a Dual-core (2x1.2 GHz) chipset, a 5 MP main camera, and a 2000 mAh battery. AppsApk rates the Energizer Hardcase H280S at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
4.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released Exp. release 2019, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 64 x 16.5 mm (5.59 x 2.52 x 0.65 in) |
| Weight | 256 g (9. 03 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~26.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | KaiOS |
| Chipset | Spreadtrum SC9820E |
| CPU | Dual-core (2x1.2 GHz) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Energizer Hardcase H280S released?
The Energizer Hardcase H280S was announced 2019, February.
What is the Energizer Hardcase H280S's display size?
The Energizer Hardcase H280S has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Energizer Hardcase H280S have?
The Energizer Hardcase H280S features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Energizer Hardcase H280S battery capacity?
The Energizer Hardcase H280S has a 2000 mAh battery.
Does the Energizer Hardcase H280S support 5G?
No, the Energizer Hardcase H280S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Energizer Hardcase H280S run?
The Energizer Hardcase H280S runs KaiOS.
What is AppsApk's rating for the Energizer Hardcase H280S?
AppsApk's editorial team rates the Energizer Hardcase H280S at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.