Energizer Hardcase H10
1.1/ 10
Announced 2019Available
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OS—
Sponsored
The Energizer Hardcase H10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 1.8 inches display and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the Energizer Hardcase H10 at 1.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 109 x 49 x 15 mm (4.29 x 1.93 x 0.59 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
PLATFORM | |
| Chipset | Mediatek MT6261A |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 64MB 32MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 33 USD |
● Questions about this phone
When was the Energizer Hardcase H10 released?
The Energizer Hardcase H10 was announced 2019, April.
What is the Energizer Hardcase H10's display size?
The Energizer Hardcase H10 has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What is the Energizer Hardcase H10 battery capacity?
The Energizer Hardcase H10 has a 1000 mAh battery.
Does the Energizer Hardcase H10 support 5G?
No, the Energizer Hardcase H10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Energizer Hardcase H10?
AppsApk's editorial team rates the Energizer Hardcase H10 at 1.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.