| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, February. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 111 x 64 x 16 mm (4.37 x 2.52 x 0.63 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.58 inches, 36.5 cm2 (~51.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~261 ppi density) |
| OS | HP webOS 2.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.4 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 390 USD |