HP 8
6.0/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.85 inches · 768×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3800 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The HP 8 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.85 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 3800 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the HP 8 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
display
5.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 200.3 x 136.3 x 8 mm (7.89 x 5.37 x 0.31 in) |
| Weight | 313 g (11.04 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.85 inches, 190.8 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Allwinner A31 |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the HP 8 released?
The HP 8 was announced 2014, February.
What is the HP 8's display size?
The HP 8 has a 7.85 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the HP 8 have?
The HP 8 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HP 8 have?
The HP 8 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HP 8 have?
The HP 8 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the HP 8 battery capacity?
The HP 8 has a 3800 mAh battery.
Does the HP 8 support 5G?
No, the HP 8 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the HP 8 run?
The HP 8 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HP 8?
AppsApk's editorial team rates the HP 8 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN