HP Elite x3
5.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.96 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4150 mAh
- OSMicrosoft Windows 10
Sponsored
The HP Elite x3 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.96 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 16 MP main camera, and a 4150 mAh battery. AppsApk rates the HP Elite x3 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 161.8 x 83.5 x 7.8 mm (6.37 x 3.29 x 0.31 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.96 inches, 97.5 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~494 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Tuned by Bang & Olufsen Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Yes |
| Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Microsoft Continuum support |
BATTERY | |
| Charging | Qi/PMA wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 781 USD |
● Questions about this phone
When was the HP Elite x3 released?
The HP Elite x3 was announced 2016, February.
What is the HP Elite x3's display size?
The HP Elite x3 has a 5.96 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the HP Elite x3 have?
The HP Elite x3 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the HP Elite x3 have?
The HP Elite x3 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the HP Elite x3 have?
The HP Elite x3 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the HP Elite x3 battery capacity?
The HP Elite x3 has a 4150 mAh battery.
Does the HP Elite x3 support 5G?
No, the HP Elite x3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HP Elite x3 run?
The HP Elite x3 runs Microsoft Windows 10.
What is AppsApk's rating for the HP Elite x3?
AppsApk's editorial team rates the HP Elite x3 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN