HP 7 Plus
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The HP 7 Plus is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the HP 7 Plus at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 192.5 x 121.9 x 8.1 mm (7.58 x 4.80 x 0.32 in) |
| Weight | 294.8 g (10.37 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Allwinner A31 |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 77 USD |
● Questions about this phone
When was the HP 7 Plus released?
The HP 7 Plus was announced 2014, May.
What is the HP 7 Plus's display size?
The HP 7 Plus has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the HP 7 Plus have?
The HP 7 Plus comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HP 7 Plus have?
The HP 7 Plus is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HP 7 Plus have?
The HP 7 Plus features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the HP 7 Plus battery capacity?
The HP 7 Plus has a 2800 mAh battery.
Does the HP 7 Plus support 5G?
No, the HP 7 Plus does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the HP 7 Plus run?
The HP 7 Plus runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HP 7 Plus?
AppsApk's editorial team rates the HP 7 Plus at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.