| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2007, October. Released 2008, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 116 x 55 x 15 mm (4.57 x 2.17 x 0.59 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~32.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7200 |
| CPU | 400 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single |
No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
No 2.5 mm audio jack |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 223 USD |