i-mate Ultimate 9502
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 640×480
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1620 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.0 Professional
Sponsored
The i-mate Ultimate 9502 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 2.8 inches display, a 400 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1620 mAh battery. AppsApk rates the i-mate Ultimate 9502 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
1.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, October. Released 2008, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 116 x 60 x 17.8 mm (4.57 x 2.36 x 0.70 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 480 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7200 |
| CPU | 400 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 2.5 mm audio jack |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 457 USD |
● Questions about this phone
When was the i-mate Ultimate 9502 released?
The i-mate Ultimate 9502 was announced 2007, October. Released 2008, March.
What is the i-mate Ultimate 9502's display size?
The i-mate Ultimate 9502 has a 2.8 inches display with 640 x 480 pixels resolution.
What camera does the i-mate Ultimate 9502 have?
The i-mate Ultimate 9502 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the i-mate Ultimate 9502 battery capacity?
The i-mate Ultimate 9502 has a 1620 mAh battery.
Does the i-mate Ultimate 9502 support 5G?
No, the i-mate Ultimate 9502 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the i-mate Ultimate 9502 run?
The i-mate Ultimate 9502 runs Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional.
What is AppsApk's rating for the i-mate Ultimate 9502?
AppsApk's editorial team rates the i-mate Ultimate 9502 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.