i-mate JAMA 101
3.0/ 10
Announced 2007Cancelled
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 320×240
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1020 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.0 Professional
Sponsored
The i-mate JAMA 101 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 2.4 inches display, a SAMSUNG SC3 2442X 300MHz chipset, a 2 MP main camera, and a 1020 mAh battery. AppsApk rates the i-mate JAMA 101 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, October |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 105 x 52.5 x 15.5 mm (4.13 x 2.07 x 0.61 in) |
| Weight | 110 g (3.63 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| CPU | SAMSUNG SC3 2442X 300MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| GPS | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 279 USD |
● Questions about this phone
When was the i-mate JAMA 101 released?
The i-mate JAMA 101 was announced 2007, October.
What is the i-mate JAMA 101's display size?
The i-mate JAMA 101 has a 2.4 inches display with 320 x 240 pixels resolution.
What camera does the i-mate JAMA 101 have?
The i-mate JAMA 101 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the i-mate JAMA 101 battery capacity?
The i-mate JAMA 101 has a 1020 mAh battery.
Does the i-mate JAMA 101 support 5G?
No, the i-mate JAMA 101 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the i-mate JAMA 101 run?
The i-mate JAMA 101 runs Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional.
What is AppsApk's rating for the i-mate JAMA 101?
AppsApk's editorial team rates the i-mate JAMA 101 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.