| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, March |
| Dimensions | 110 x 64 x 13.5 mm (4.33 x 2.52 x 0.53 in) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~21.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Chipset | Spreadtrum 6531DA |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32MB 32MB RAM |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Battery Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Colors | White, Black, Red, Gold |