Icemobile Prime 4.0 Plus
2.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display— · 480×800
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Icemobile Prime 4.0 Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Icemobile Prime 4.0 Plus at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, February |
| Status | Available. Released 2015, February |
BODY | |
| Dimensions | 125 x 64 x 10 mm (4.92 x 2.52 x 0.39 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
● Questions about this phone
When was the Icemobile Prime 4.0 Plus released?
The Icemobile Prime 4.0 Plus was announced 2015, February.
How much storage does the Icemobile Prime 4.0 Plus have?
The Icemobile Prime 4.0 Plus is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Icemobile Prime 4.0 Plus have?
The Icemobile Prime 4.0 Plus features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Icemobile Prime 4.0 Plus battery capacity?
The Icemobile Prime 4.0 Plus has a 1400 mAh battery.
Does the Icemobile Prime 4.0 Plus support 5G?
No, the Icemobile Prime 4.0 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Icemobile Prime 4.0 Plus run?
The Icemobile Prime 4.0 Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Icemobile Prime 4.0 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Icemobile Prime 4.0 Plus at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.