Icemobile Prime 5.0
2.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Icemobile Prime 5.0 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Icemobile Prime 5.0 at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, February |
| Status | Available. Released 2015, February |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 72.3 x 8.7 mm (5.59 x 2.85 x 0.34 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572A |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the Icemobile Prime 5.0 released?
The Icemobile Prime 5.0 was announced 2015, February.
What is the Icemobile Prime 5.0's display size?
The Icemobile Prime 5.0 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Icemobile Prime 5.0 have?
The Icemobile Prime 5.0 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Icemobile Prime 5.0 have?
The Icemobile Prime 5.0 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Icemobile Prime 5.0 battery capacity?
The Icemobile Prime 5.0 has a 1600 mAh battery.
Does the Icemobile Prime 5.0 support 5G?
No, the Icemobile Prime 5.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Icemobile Prime 5.0 run?
The Icemobile Prime 5.0 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Icemobile Prime 5.0?
AppsApk's editorial team rates the Icemobile Prime 5.0 at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.