Icemobile Gravity 4.0
1.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.02 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Icemobile Gravity 4.0 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.02 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Icemobile Gravity 4.0 at 1.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 140.4 x 75.8 x 16.3 mm (5.53 x 2.98 x 0.64 in) |
| Weight | 316 g (11.15 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 4.02 inches, 44.5 cm2 (~41.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~244 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Orange, Yellow, Green |
● Questions about this phone
When was the Icemobile Gravity 4.0 released?
The Icemobile Gravity 4.0 was announced 2014.
What is the Icemobile Gravity 4.0's display size?
The Icemobile Gravity 4.0 has a 4.02 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Icemobile Gravity 4.0 have?
The Icemobile Gravity 4.0 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Icemobile Gravity 4.0 have?
The Icemobile Gravity 4.0 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Icemobile Gravity 4.0 have?
The Icemobile Gravity 4.0 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Icemobile Gravity 4.0 battery capacity?
The Icemobile Gravity 4.0 has a 2800 mAh battery.
Does the Icemobile Gravity 4.0 support 5G?
No, the Icemobile Gravity 4.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Icemobile Gravity 4.0 run?
The Icemobile Gravity 4.0 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Icemobile Gravity 4.0?
AppsApk's editorial team rates the Icemobile Gravity 4.0 at 1.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.