| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2015, February |
| Status | Available. Released 2015, February |
| Dimensions | 125 x 64 x 10 mm (4.92 x 2.52 x 0.39 in) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Colors | Black, Blue |