Icemobile Prime 5.0 Plus
2.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Icemobile Prime 5.0 Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Icemobile Prime 5.0 Plus at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
1.0
camera
2.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, February |
| Status | Available. Released 2015, February |
BODY | |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
● Questions about this phone
When was the Icemobile Prime 5.0 Plus released?
The Icemobile Prime 5.0 Plus was announced 2015, February.
What is the Icemobile Prime 5.0 Plus's display size?
The Icemobile Prime 5.0 Plus has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Icemobile Prime 5.0 Plus have?
The Icemobile Prime 5.0 Plus comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Icemobile Prime 5.0 Plus have?
The Icemobile Prime 5.0 Plus is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Icemobile Prime 5.0 Plus have?
The Icemobile Prime 5.0 Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Icemobile Prime 5.0 Plus battery capacity?
The Icemobile Prime 5.0 Plus has a 2000 mAh battery.
Does the Icemobile Prime 5.0 Plus support 5G?
No, the Icemobile Prime 5.0 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Icemobile Prime 5.0 Plus run?
The Icemobile Prime 5.0 Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Icemobile Prime 5.0 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Icemobile Prime 5.0 Plus at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.