| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
| Dimensions | 165 x 76.3 x 8.7 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Build | Front/back glass |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie), XOS 5.0 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) - 32/2 GB |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Triple |
13 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 2 MP, depth sensor QVGA (Low light sensor) |
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide) |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dirac Surround Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Colors | Quetzal Cyan, Cosmic Purple, Shark Grey, Midnight Black |
| Models | X650C, X650B, X650 |
| Price | About 98 USD |