Infinix Note 5 Stylus
6.9/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Infinix Note 5 Stylus is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Infinix Note 5 Stylus at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018 |
| Status | Available. Released 2018 |
BODY | |
| Dimensions | 158 x 75 x 8.4 mm (6.22 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.4 cm2 (~78.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Android One |
| Chipset | Mediatek MT6763T Helio P23 (16 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP (wide), f/1.8, 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Bordeaux Red, Charcoal Blue, Champagne Gold |
| Models | X605 |
| Price | About 226 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix Note 5 Stylus released?
The Infinix Note 5 Stylus was announced 2018.
What is the Infinix Note 5 Stylus's display size?
The Infinix Note 5 Stylus has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix Note 5 Stylus have?
The Infinix Note 5 Stylus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Note 5 Stylus have?
The Infinix Note 5 Stylus is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Infinix Note 5 Stylus have?
The Infinix Note 5 Stylus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP (wide).
What is the Infinix Note 5 Stylus battery capacity?
The Infinix Note 5 Stylus has a 4000 mAh battery.
Does the Infinix Note 5 Stylus support 5G?
No, the Infinix Note 5 Stylus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix Note 5 Stylus run?
The Infinix Note 5 Stylus runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Note 5 Stylus?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Note 5 Stylus at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.