Infinix Hot 8 Lite
6.7/ 10
Announced 2019Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.6 inches · 720×1600
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Infinix Hot 8 Lite is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.6 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Infinix Hot 8 Lite at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 165 x 76.3 x 8.7 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) 450 nits |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 8 MP, f/1.8, PDAF QVGA (Low light sensor) |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dirac sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Quetzal Cyan, Cosmic Purple, Shark Grey, Midnight Black |
| Price | About 101 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix Hot 8 Lite released?
The Infinix Hot 8 Lite was announced 2019, October.
What is the Infinix Hot 8 Lite's display size?
The Infinix Hot 8 Lite has a 6.6 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix Hot 8 Lite have?
The Infinix Hot 8 Lite comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Hot 8 Lite have?
The Infinix Hot 8 Lite is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Infinix Hot 8 Lite have?
The Infinix Hot 8 Lite features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Infinix Hot 8 Lite battery capacity?
The Infinix Hot 8 Lite has a 5000 mAh battery.
Does the Infinix Hot 8 Lite support 5G?
No, the Infinix Hot 8 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Infinix Hot 8 Lite run?
The Infinix Hot 8 Lite runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Hot 8 Lite?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Hot 8 Lite at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.