| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2005, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 91.9 x 44 x 23.8 mm (3.62 x 1.73 x 0.94 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Card slot | RS-MMC |
| Dual | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 830 mAh battery |
| Colors | Black, Silver, Red |