Innostream INNO 50
3.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2004Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 176×220
- Camera1.3 MP
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The Innostream INNO 50 is a smartphone announced 2004. A 1.3 MP main camera. AppsApk rates the Innostream INNO 50 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 88.6 x 44.5 x 22.5 mm (3.49 x 1.75 x 0.89 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 176 x 220 pixels, 11 lines |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 12MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
● Questions about this phone
When was the Innostream INNO 50 released?
The Innostream INNO 50 was announced 2004, Q1.
What camera does the Innostream INNO 50 have?
The Innostream INNO 50 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
Does the Innostream INNO 50 support 5G?
No, the Innostream INNO 50 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Innostream INNO 50?
AppsApk's editorial team rates the Innostream INNO 50 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.