Innostream INNO A10
2.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2004Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×160
- Camera1.3 MP
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The Innostream INNO A10 is a smartphone announced 2004. A 1.3 MP main camera. AppsApk rates the Innostream INNO A10 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 90 x 43 x 24 mm (3.54 x 1.69 x 0.94 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Blue |
● Questions about this phone
When was the Innostream INNO A10 released?
The Innostream INNO A10 was announced 2004, Q4.
What camera does the Innostream INNO A10 have?
The Innostream INNO A10 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
Does the Innostream INNO A10 support 5G?
No, the Innostream INNO A10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Innostream INNO A10?
AppsApk's editorial team rates the Innostream INNO A10 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.