Innostream INNO 75
2.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2004Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×128
- CameraVGA
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The Innostream INNO 75 is a smartphone announced 2004. AppsApk rates the Innostream INNO 75 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q2. Released 2004 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 82.5 x 44 x 23 mm (3.25 x 1.73 x 0.91 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | miniSD |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
● Questions about this phone
When was the Innostream INNO 75 released?
The Innostream INNO 75 was announced 2004, Q2. Released 2004.
Does the Innostream INNO 75 support 5G?
No, the Innostream INNO 75 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Innostream INNO 75?
AppsApk's editorial team rates the Innostream INNO 75 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.