| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 90 x 43 x 24 mm (3.54 x 1.69 x 0.94 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Card slot | No |
| Internal | 128MB |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
| Colors | Silver, Blue |