Innostream INNO P10
2.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2005Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×160
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery830 mAh
- OS—
Sponsored
The Innostream INNO P10 is a smartphone announced 2005. A 830 mAh battery. AppsApk rates the Innostream INNO P10 at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2005, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 91.9 x 44 x 23.8 mm (3.62 x 1.73 x 0.94 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | RS-MMC |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Dual | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 830 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Red |
● Questions about this phone
When was the Innostream INNO P10 released?
The Innostream INNO P10 was announced 2005, June.
What camera does the Innostream INNO P10 have?
The Innostream INNO P10 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the Innostream INNO P10 battery capacity?
The Innostream INNO P10 has a 830 mAh battery.
Does the Innostream INNO P10 support 5G?
No, the Innostream INNO P10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Innostream INNO P10?
AppsApk's editorial team rates the Innostream INNO P10 at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.