Innostream INNO A20
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2005Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 176×220
- Camera2 MP
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The Innostream INNO A20 is a smartphone announced 2005. A 2 MP main camera. AppsApk rates the Innostream INNO A20 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2005, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 93.9 x 46.4 x 23 mm (3.70 x 1.83 x 0.91 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
MEMORY | |
| Internal | 64MB (128MB optional) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
● Questions about this phone
When was the Innostream INNO A20 released?
The Innostream INNO A20 was announced 2005, July.
What camera does the Innostream INNO A20 have?
The Innostream INNO A20 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
Does the Innostream INNO A20 support 5G?
No, the Innostream INNO A20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Innostream INNO A20?
AppsApk's editorial team rates the Innostream INNO A20 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.