| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2011, February |
| Status | Cancelled |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 19.2 cm2 |
| Resolution | 400 x 240 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 4MB |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Colors | Black, White, Red |