iNQ iNQ1
3.6/ 10
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.2 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1150 mAh
- OS—
Sponsored
The iNQ iNQ1 is a smartphone announced 2009. Key specs include a 2.2 inches display, a 3.15 MP main camera, and a 1150 mAh battery. AppsApk rates the iNQ iNQ1 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, February. Released 2009, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 97 x 47.6 x 14.4 mm (3.82 x 1.87 x 0.57 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~32.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 4 GB (dedicated slot) |
| Internal | 50MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
● Questions about this phone
When was the iNQ iNQ1 released?
The iNQ iNQ1 was announced 2009, February. Released 2009, May.
What is the iNQ iNQ1's display size?
The iNQ iNQ1 has a 2.2 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the iNQ iNQ1 have?
The iNQ iNQ1 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the iNQ iNQ1 battery capacity?
The iNQ iNQ1 has a 1150 mAh battery.
Does the iNQ iNQ1 support 5G?
No, the iNQ iNQ1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the iNQ iNQ1?
AppsApk's editorial team rates the iNQ iNQ1 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.