iNQ Cloud Touch
3.6/ 10
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery—
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The iNQ Cloud Touch is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.5 inches display, a 600 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, and runs Android 2.2. AppsApk rates the iNQ Cloud Touch at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 114 x 62 x 13 mm (4.49 x 2.44 x 0.51 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
● Questions about this phone
When was the iNQ Cloud Touch released?
The iNQ Cloud Touch was announced 2011, February. Released 2011, April.
What is the iNQ Cloud Touch's display size?
The iNQ Cloud Touch has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the iNQ Cloud Touch have?
The iNQ Cloud Touch features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
Does the iNQ Cloud Touch support 5G?
No, the iNQ Cloud Touch does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the iNQ Cloud Touch run?
The iNQ Cloud Touch runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo)).
What is AppsApk's rating for the iNQ Cloud Touch?
AppsApk's editorial team rates the iNQ Cloud Touch at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.