iNQ Mini 3G
1.4/ 10
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.2 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1150 mAh
- OS—
Sponsored
The iNQ Mini 3G is a smartphone announced 2009. Key specs include a 2.2 inches display, a 2 MP main camera, and a 1150 mAh battery. AppsApk rates the iNQ Mini 3G at 1.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
1.0
display
2.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, September. Released 2009, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102.9 x 45.8 x 12.8 mm (4.05 x 1.80 x 0.50 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~31.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 4 GB (dedicated slot) |
| Internal | 50MB |
MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
● Questions about this phone
When was the iNQ Mini 3G released?
The iNQ Mini 3G was announced 2009, September. Released 2009, September.
What is the iNQ Mini 3G's display size?
The iNQ Mini 3G has a 2.2 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the iNQ Mini 3G have?
The iNQ Mini 3G features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the iNQ Mini 3G battery capacity?
The iNQ Mini 3G has a 1150 mAh battery.
Does the iNQ Mini 3G support 5G?
No, the iNQ Mini 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the iNQ Mini 3G?
AppsApk's editorial team rates the iNQ Mini 3G at 1.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.