| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Announced | 2009, September. Released 2009, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 102.9 x 45.8 x 12.8 mm (4.05 x 1.80 x 0.50 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~31.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 4 GB (dedicated slot) |
| Internal | 50MB |
| Single | 2 MP |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Colors | Black, Red |