iNQ Chat 3G
2.9/ 10
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display— · 320×240
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1150 mAh
- OS—
Sponsored
The iNQ Chat 3G is a smartphone announced 2009. Key specs include a 3.15 MP main camera and a 1150 mAh battery. AppsApk rates the iNQ Chat 3G at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
3.0
design
2.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, October. Released 2009, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 114.5 x 61 x 12.8 mm (4.51 x 2.40 x 0.50 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 4 GB (dedicated slot) |
| Internal | 100MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Price | About 122 USD |
● Questions about this phone
When was the iNQ Chat 3G released?
The iNQ Chat 3G was announced 2009, October. Released 2009, December.
What camera does the iNQ Chat 3G have?
The iNQ Chat 3G features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the iNQ Chat 3G battery capacity?
The iNQ Chat 3G has a 1150 mAh battery.
Does the iNQ Chat 3G support 5G?
No, the iNQ Chat 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the iNQ Chat 3G?
AppsApk's editorial team rates the iNQ Chat 3G at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.