| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 13(700), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, November |
| Dimensions | 150.2 x 73.4 x 13.5 mm (5.91 x 2.89 x 0.53 in) |
| Weight | 243 g (8.25 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Single |
13 MP, AF 8 MP (ultra wide; dedicated video camera) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/i/r/k, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3240 mAh battery |
| Charging |
Qi wireless charging Battery charging 10W |
| Colors | Black |
| Price | About 444 USD |