Kyocera DuraForce Pro
4.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3240 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Kyocera DuraForce Pro is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3240 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Kyocera DuraForce Pro at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 148.4 x 73.4 x 12.9 mm (5.84 x 2.89 x 0.51 in) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/i/r/k, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3240 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | E6810 |
| Price | About 251 USD |
● Questions about this phone
When was the Kyocera DuraForce Pro released?
The Kyocera DuraForce Pro was announced 2016, August.
What is the Kyocera DuraForce Pro's display size?
The Kyocera DuraForce Pro has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Kyocera DuraForce Pro have?
The Kyocera DuraForce Pro comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Kyocera DuraForce Pro have?
The Kyocera DuraForce Pro is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Kyocera DuraForce Pro have?
The Kyocera DuraForce Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Kyocera DuraForce Pro battery capacity?
The Kyocera DuraForce Pro has a 3240 mAh battery.
Does the Kyocera DuraForce Pro support 5G?
No, the Kyocera DuraForce Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Kyocera DuraForce Pro run?
The Kyocera DuraForce Pro runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Kyocera DuraForce Pro?
AppsApk's editorial team rates the Kyocera DuraForce Pro at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.