| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 84 x 43.7 x 20.8 mm (3.31 x 1.72 x 0.82 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Card slot | No |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |