Maxon MX-A30
1.6/ 10
Announced 2004Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×160
- CameraYes
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The Maxon MX-A30 is a smartphone announced 2004. AppsApk rates the Maxon MX-A30 at 1.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
1.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2004 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 90 x 48.5 x 22.4 mm (3.54 x 1.91 x 0.88 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
● Questions about this phone
When was the Maxon MX-A30 released?
The Maxon MX-A30 was announced 2004.
Does the Maxon MX-A30 support 5G?
No, the Maxon MX-A30 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Maxon MX-A30?
AppsApk's editorial team rates the Maxon MX-A30 at 1.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.