Maxon MX-C80
1.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2003Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The Maxon MX-C80 is a smartphone announced 2003. AppsApk rates the Maxon MX-C80 at 1.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
3.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 84 x 43.7 x 20.8 mm (3.31 x 1.72 x 0.82 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| NFC | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
● Questions about this phone
When was the Maxon MX-C80 released?
The Maxon MX-C80 was announced 2003, Q4.
Does the Maxon MX-C80 support 5G?
No, the Maxon MX-C80 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Maxon MX-C80?
AppsApk's editorial team rates the Maxon MX-C80 at 1.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.