Maxon MX-C60
1.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2003Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×128
- CameraNo
- Memory—
- Battery900 mAh
- OS—
Sponsored
The Maxon MX-C60 is a smartphone announced 2003. A 900 mAh battery. AppsApk rates the Maxon MX-C60 at 1.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 80 x 45 x 22.9 mm (3.15 x 1.77 x 0.90 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 8 lines, 1:1 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
● Questions about this phone
When was the Maxon MX-C60 released?
The Maxon MX-C60 was announced 2003.
What is the Maxon MX-C60 battery capacity?
The Maxon MX-C60 has a 900 mAh battery.
Does the Maxon MX-C60 support 5G?
No, the Maxon MX-C60 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Maxon MX-C60?
AppsApk's editorial team rates the Maxon MX-C60 at 1.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.