| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, February |
| Dimensions | 145.5 x 72.8 x 8.9 mm (5.73 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2200 mAh battery |
| Colors | Black/Silver/Gold |