Maxwest Nitro 55 LTE
4.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Maxwest Nitro 55 LTE is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Maxwest Nitro 55 LTE at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 77.6 x 7.9 mm (6.02 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Blue, White, Gold |
● Questions about this phone
When was the Maxwest Nitro 55 LTE released?
The Maxwest Nitro 55 LTE was announced 2016, November.
What is the Maxwest Nitro 55 LTE's display size?
The Maxwest Nitro 55 LTE has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Maxwest Nitro 55 LTE have?
The Maxwest Nitro 55 LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Maxwest Nitro 55 LTE have?
The Maxwest Nitro 55 LTE is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Maxwest Nitro 55 LTE have?
The Maxwest Nitro 55 LTE features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Maxwest Nitro 55 LTE battery capacity?
The Maxwest Nitro 55 LTE has a 3000 mAh battery.
Does the Maxwest Nitro 55 LTE support 5G?
No, the Maxwest Nitro 55 LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Maxwest Nitro 55 LTE run?
The Maxwest Nitro 55 LTE runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Maxwest Nitro 55 LTE?
AppsApk's editorial team rates the Maxwest Nitro 55 LTE at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.