Maxwest Nitro 5M
4.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Maxwest Nitro 5M is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Maxwest Nitro 5M at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 144.2 x 73 x 10. 3 mm (5.68 x 2.87 x 0.41 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, BLue, Gold, Red |
| Price | About 70 USD |
● Questions about this phone
When was the Maxwest Nitro 5M released?
The Maxwest Nitro 5M was announced 2016, September.
What is the Maxwest Nitro 5M's display size?
The Maxwest Nitro 5M has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Maxwest Nitro 5M have?
The Maxwest Nitro 5M comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Maxwest Nitro 5M have?
The Maxwest Nitro 5M is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Maxwest Nitro 5M have?
The Maxwest Nitro 5M features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Maxwest Nitro 5M battery capacity?
The Maxwest Nitro 5M has a 2200 mAh battery.
Does the Maxwest Nitro 5M support 5G?
No, the Maxwest Nitro 5M does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Maxwest Nitro 5M run?
The Maxwest Nitro 5M runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Maxwest Nitro 5M?
AppsApk's editorial team rates the Maxwest Nitro 5M at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.