Maxwest Astro 5s
5.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Maxwest Astro 5s is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Maxwest Astro 5s at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 144.4 x 72 x 9.1 mm (5.69 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6580M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Pink Red |
● Questions about this phone
When was the Maxwest Astro 5s released?
The Maxwest Astro 5s was announced 2016, July.
What is the Maxwest Astro 5s's display size?
The Maxwest Astro 5s has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Maxwest Astro 5s have?
The Maxwest Astro 5s comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Maxwest Astro 5s have?
The Maxwest Astro 5s is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Maxwest Astro 5s have?
The Maxwest Astro 5s features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Maxwest Astro 5s battery capacity?
The Maxwest Astro 5s has a 2000 mAh battery.
Does the Maxwest Astro 5s support 5G?
No, the Maxwest Astro 5s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Maxwest Astro 5s run?
The Maxwest Astro 5s runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Maxwest Astro 5s?
AppsApk's editorial team rates the Maxwest Astro 5s at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.