| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
| Dimensions | 136.5 x 67 x 9.6 mm (5.37 x 2.64 x 0.38 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Build | Plastic back |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 61.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~207 ppi density) |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6737М |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP1 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 480p |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 62 USD |