Micromax Canvas Infinity Pro
5.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Micromax Canvas Infinity Pro is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Micromax Canvas Infinity Pro at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, December |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 152.3 x 72.8 x 8.3 mm (6.00 x 2.87 x 0.33 in) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, auto-HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 20 MP, f/2.0 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | HS3 |
| Price | About 197 USD |
● Questions about this phone
When was the Micromax Canvas Infinity Pro released?
The Micromax Canvas Infinity Pro was announced 2017, December.
What is the Micromax Canvas Infinity Pro's display size?
The Micromax Canvas Infinity Pro has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Micromax Canvas Infinity Pro have?
The Micromax Canvas Infinity Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Micromax Canvas Infinity Pro have?
The Micromax Canvas Infinity Pro is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Micromax Canvas Infinity Pro have?
The Micromax Canvas Infinity Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Micromax Canvas Infinity Pro battery capacity?
The Micromax Canvas Infinity Pro has a 3000 mAh battery.
Does the Micromax Canvas Infinity Pro support 5G?
No, the Micromax Canvas Infinity Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Micromax Canvas Infinity Pro run?
The Micromax Canvas Infinity Pro runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Micromax Canvas Infinity Pro?
AppsApk's editorial team rates the Micromax Canvas Infinity Pro at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.