Micromax Bharat 5
5.3/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Micromax Bharat 5 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Micromax Bharat 5 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, December |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 149.5 x 73.5 x 9.8 mm (5.89 x 2.89 x 0.39 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | Bharat 5 |
| Price | About 80 USD |
● Questions about this phone
When was the Micromax Bharat 5 released?
The Micromax Bharat 5 was announced 2017, December.
What is the Micromax Bharat 5's display size?
The Micromax Bharat 5 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Micromax Bharat 5 have?
The Micromax Bharat 5 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Micromax Bharat 5 have?
The Micromax Bharat 5 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Micromax Bharat 5 have?
The Micromax Bharat 5 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Micromax Bharat 5 battery capacity?
The Micromax Bharat 5 has a 5000 mAh battery.
Does the Micromax Bharat 5 support 5G?
No, the Micromax Bharat 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Micromax Bharat 5 run?
The Micromax Bharat 5 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Micromax Bharat 5?
AppsApk's editorial team rates the Micromax Bharat 5 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.