Micromax Canvas Tab P470
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Micromax Canvas Tab P470 is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Micromax Canvas Tab P470 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
8.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 192 x 113 x 10.4 mm (7.56 x 4.45 x 0.41 in) |
| Weight | 306 g (10.79 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8312 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Classy Silver, Mystic Grey |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Micromax Canvas Tab P470 released?
The Micromax Canvas Tab P470 was announced 2015, January.
What is the Micromax Canvas Tab P470's display size?
The Micromax Canvas Tab P470 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Micromax Canvas Tab P470 have?
The Micromax Canvas Tab P470 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Micromax Canvas Tab P470 have?
The Micromax Canvas Tab P470 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Micromax Canvas Tab P470 have?
The Micromax Canvas Tab P470 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Micromax Canvas Tab P470 battery capacity?
The Micromax Canvas Tab P470 has a 3200 mAh battery.
Does the Micromax Canvas Tab P470 support 5G?
No, the Micromax Canvas Tab P470 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Micromax Canvas Tab P470 run?
The Micromax Canvas Tab P470 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Micromax Canvas Tab P470?
AppsApk's editorial team rates the Micromax Canvas Tab P470 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.