| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 89 x 45 x 22 mm (3.50 x 1.77 x 0.87 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Card slot | No |
| Internal | 1.5MB |
| Single | 1.3 MP |
| Video |
320p |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 680 mAh battery |
| Colors | Sleek silver |